Důchodový věk kalkulačka

Kalkulačka důchodového věku

Pomohla vám tato kalkulačka?

Vypočítejte si, kdy půjdete do důchodu. Dřív všechny ženy odcházely do starobního důchodu dřív než muži, ale rozdíl se postupně snižuje, až u ročníku narození 1972 zmizí úplně. Strop má zatím důchodový věk na 65 letech, ale reforma, která ho bude prodlužovat, je na spadnutí. Náš výpočet důchodového věku ženy ukáže aktuální výši důchodového věku i návrh, se kterým počítá zmiňovaná reforma. Jak ovlivňuje odchod do důchodu počet dětí? Zjistíte na pár kliknutí.

 • Jak se liší důchodový věk mužů a žen?

  Starší ženy mají nižší důchodový věk než muži, rozdíl případně zvyšuje i počet vychovaných dětí. Rozdíl se postupně snižuje, Husákovi synové a dcery už budou chodit do důchodu ve stejných letech.

 • Započítává se mateřská a rodičovská do počtu odpracovaných let u žen?

  Péče o děti se započítává se doba do 4 let věku dítěte. patří mezi takzvané náhradní doby pojištění.

 • V jakém věku mohou jít ženy do důchodu?

  Zatím platí, že strop důchodového věku je 65 roků, všechny ženy narozené po roce 1972 mají zatím důchodový věk 65 let. Je možné, že od roku 2025 dojde ke změně. U starších ročníků narození závisí důchodový věk na datu narození a počtu vychovaných dětí.

 • Jak zjistím, kdy můžu jít do důchodu?

  Důchodový věk je jenom jedna podmínka pro odchod do penze. Druhou je pak dostatečný počet roků důchodového pojištění. Pokud si chcete ověřit, kdy (a jestli) byste mohli odejít do starobního důchodu, můžete to udělat na portálu ČSSZ.

 • Kdo může žádat o porodné?

  O porodné může žádat matka, otec (v případě úmrtí matky), i osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů.

 • Kdy se vyplácí porodné?

  Porodné je jednorázová dávka, která se vyplácí nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce od data rozhodnutí o nároku na porodné.