Rodičovský příspěvek 2023

Rodičovský příspěvek 2023

měsíců

Pomohla vám tato kalkulačka

Rodičovský příspěvek je měsíční dávka. Její výše záleží do jisté míry na vašem rozhodnutí jak dlouho budete rodičovský příspěvek pobírat. Rodičovský příspěvek je v celkové hodnotě 300 tisíc korun (v případě dvojčat nebo vícerčat 450 tisíc korun) a rozložit si ho můžete až do 4 let věku dítěte. Spočítejte si, jak vysoký bude váš rodičovský příspěvek.

 • Co je rodičovská dovolená?

  Rodičovská dovolená je čas, který slouží k péči o dítě. Zaměstnavatel je povinen na žádost zaměstnance tuto dovolenou poskytnout až do 3 let věku dítěte. Rodičovskou dovolenou můžete prodloužit až do 4 let věku dítěte, ale zde je nutné zaměstnavatele požádat o neplacené volno, ten může a nemusí souhlasit.

 • Jak dlouho můžu být na rodičovské dovolené?

  Na rodičovské dovolené můžete být nejdéle do 4 let věku dítěte.

 • Jak si rozvrhnout rodičovský příspěvek?

  Výše rodičovského příspěvku a délka jeho čerpání záleží jen na vás. Máte k dispozici dávku 300 tisíc korun nebo 450 tisíc koru v případě dvojčat a vícerčat. Dávku si můžete rozložit až do 4 let věku dítěte. Každé tři měsíce pak můžete výši dávky upravit - snížit nebo zvýšit. Maximální výše rodičovského příspěvku je ovlivněna předchozími příjmy.

 • Který den končí rodičovská dovolená?

  Záleží zcela na vás. Délku rodičovské dovolené si stanovujete sami. Nejčastěji rodičovská dovolená trvá do tří let věku dítěte. Na takovou délku máte ze zákona nárok a zaměstnavatel vám po tu dobu musí držet pracovní místo. Je možné si rodičovskou dovolenou prodloužit i do 4 let věku dítěte, ale to už je na dohodě se zaměstnavatelem, zda vám toto umožní.

 • Jak snížit rodičovský příspěvek?

  Pokud potřebujete snížit nebo zvýšit dávku rodičovského příspěvku je nutné tuto skutečnost oznámit písemně na příslušném ÚP ČR.

 • Jak prodloužit rodičovskou dovolenou?

  Délku rodičovské dovolené si určí rodič sám. Změny se musí oznámit písemně na příslušném Úřadu práce. Pokud žádáte o prodloužení rodičovské dovolené na delší dobu než do 3 let věku dítěte, je dobré získat souhlas zaměstnavatele, aby vám nezanikl nárok na pracovní místo.

 • Co se stane po vyčerpání rodičovského příspěvku?

  Pokud rodičovský příspěvek byl vyčerpán, můžete v rodičovské dovolené pokračovat bez nároku na vyplacení dávky. Zdravotní pojištění za vás bude dál platit stát jelikož rodičovská dovolená stále pokračuje.