Rodičovský příspěvek 2024

Rodičovský příspěvek 2024

měsíců

Pomohla vám tato kalkulačka?

Rodičovský příspěvek je dávka, jejíž výše záleží do jisté míry na rozhodnutí, jak dlouho chcete rodičovský příspěvek pobírat. Pro děti narozené do konce roku 2023 je celková výše rodičovského příspěvku 300 tisíc korun (v případě dvojčat nebo vícerčat 450 tisíc korun). Jeho vyplácení můžete rozložit až do 4 let věku dítěte. Pro děti narozené v roce 2024 je příspěvek 350 tisíc korun (525 tisíc, když se narodí dětí víc).

 • Co je rodičovská dovolená?

  Rodičovská dovolená je čas, který slouží k péči o dítě. Zaměstnavatel je povinen na žádost zaměstnance tuto dovolenou poskytnout v rozsahu až do 3 let věku dítěte. Rodičovskou dovolenou můžete prodloužit až do 4 let věku dítěte, ale zde je nutné zaměstnavatele požádat o neplacené volno, ten může a nemusí souhlasit.

 • Jak dlouho můžu být na rodičovské dovolené?

  Na rodičovské dovolené můžete být nejdéle do 3 let věku dítěte.

 • Jak si rozvrhnout rodičovský příspěvek?

  Výše rodičovského příspěvku a délka jeho čerpání záleží jen na vás. Pro děti narozené do konce roku 2023 áte k dispozici dávku 300 tisíc korun nebo 450 tisíc korun v případě dvojčat a vícerčat, pro novější děti je rodičovský příspěvek vyšší – 350 tisíc, respektive 525 tisíc. Vyplácení rodičáku lze rozložit až do 4 let věku dítěte (narozeno do roku 2024) nebo do tří let (narozeno v roce 2024 a později). Každé tři měsíce pak můžete výši dávky upravit – snížit nebo zvýšit. Maximální výše rodičovského příspěvku je ovlivněna předchozími příjmy.

 • Který den končí rodičovská dovolená?

  Záleží zcela na vás. Délku rodičovské dovolené si stanovujete sami. Nejdéle trvá do tří let věku dítěte. Na takovou délku máte ze zákona nárok a zaměstnavatel vám po tu dobu musí držet pracovní místo.

 • Jak snížit rodičovský příspěvek?

  Pokud potřebujete snížit nebo zvýšit dávku rodičovského příspěvku je nutné tuto skutečnost oznámit písemně na příslušném ÚP ČR.

 • Jak prodloužit rodičovskou dovolenou?

  Délku rodičovské dovolené si určí rodič sám. Změny se musí oznámit písemně na příslušném Úřadu práce. Pokud chcete prodloužit rodičovskou dovolenou na víc než do 3 let věku dítěte, můžete si se zaměstnavatelem dohodnout neplacené volno.

 • Co se stane po vyčerpání rodičovského příspěvku?

  Pokud rodičovský příspěvek byl vyčerpán, můžete v rodičovské dovolené pokračovat bez nároku na vyplacení dávky. Zdravotní pojištění za vás bude dál platit stát, jelikož rodičovská dovolená stále pokračuje.