Výpočet mateřské 2023

Orientační výpočet

Výpočet peněžité pomoci v mateřství 2023

Pomohla vám tato kalkulačka

Mateřská, neboli peněžitá pomoc v mateřství, je dávka, kterou vám vyplácí zaměstnavatel po dobu maximálně 28 týdnů. V případě, že se vám narodila dvojčata nebo vícerčata máte na tuto dávku nárok po dobu 37 týdnů. Spočítejte si, jaká bude výše vašeho příspěvku na mateřské.

 • Co je to mateřská dovolená?

  Mateřská dovolená je období, které trvá 28 týdnů a po tu dobu má žena nárok na vyplácení peněžité pomoci v mateřství (mateřské). Pokud se žena vrátí do práce ihned po mateřské dovolené, zaměstnavatel ji musí zařadit na původní místo. Pokud se žena rozhodne být s dítětem dále doma, přechází na tzv. rodičovskou dovolenou a pobírá rodičovský příspěvek.

 • Kdo má nárok na mateřskou?

  Peněžitá pomoc v mateřství (mateřská) není vyplácena vždy. Abyste na mateřskou měla nárok, musíte splnit podmínku a to účast na nemocenském pojištění po dobu 270 kalendářních dní během dvou let předcházejících nástupu na mateřskou. Jinak řečeno, pokud jste odváděla nemocenské pojištění po dobu 9 měsíců v období dvou let před nástupem na mateřskou máte na peněžitou pomoc v mateřství nárok.

 • Kdy můžete nastoupit na mateřskou dovolenou?

  Na mateřskou dovolenou může žena nastoupit 8 nebo 6 týdnů před plánovaným dnem porodu. Termín si určuje sama. Pokud by se stalo, že termín nebude určen, je za něj automaticky brán první den 6. týdne před očekávaným dnem porodu.

 • Jak dlouho trvá mateřská dovolená?

  Mateřská dovolená trvá 28 týdnů, případně 37 týdnů v případě dvojčat nebo vícerčat.

 • Jak dlouho může být žena na mateřské?

  Žena může být na mateřské 28 týdnů. V případě, že se jí narodila dvojčata nebo vícerčata tak 37 týdnů. Po vyčerpání mateřské dovolené může nastoupit na dovolenou rodičovskou. Rodičovskou dovolenou lze následně čerpat až do 4 let věku dítěte.

 • Kdy končí mateřská dovolená a začíná rodičovská?

  Mateřská dovolená končí uplynutím 28 týdnů (případně 37 týdnů v případě dvojčat a vícerčat). Pak následuje dovolená rodičovská, kterou můžete čerpat až do 4 let věku dítěte. Na rodičovskou dovolenou nemusí nastoupit pouze matka, ale může nastoupit otec dítěte, a to hned po porodu dítěte.

 • Co je rodičovská dovolená?

  Rodičovská dovolená je období, které navazuje na mateřskou dovolenou. Na rodičovskou dovolenou má nárok matka i otec dítěte, záleží na pouze na rodičích, kdo z nich na rodičovskou dovolenou nastoupí. Zaměstnavatel je povinný na žádost poskytnout rodičovskou dovolenou matce hned po mateřské dovolené a otci (také na žádost) hned po narození dítěte.