Porodné 2024

Nárok na porodné

Pomohla vám tato kalkulačka?

Porodné je sociální dávka pro nemajetné rodiče. Abyste zjistili, zda na ni máte nárok, posuzuje se čistý příjem a životní minimum rodiny. A s tím vám právě pomůže naše kalkulačka porodného.

 • Co je to porodné?

  Porodné je jednorázová sociální dávka, která se vyplácí na první a druhé živě narozené dítě. U prvního dítěte máte nárok na 13 000 Kč, u druhého dítěte na 10 000 Kč. Pokud se vám narodí při prvním porodu dvojčata, obě částky jsou vyplaceny zároveň. Zda máte nárok na porodné, zjistíte v naší kalkulačce.

 • Kdo má nárok na porodné?

  Nárok na porodné má matka, v případě smrti matky přechází nárok na otce dítěte. O porodné může žádat i osoba, která převzala do trvalé péče nahrazující péči rodičů dítě mladší jednoho roku.

 • Jak se žádá o porodné?

  O porodné je potřeba požádat písemně na příslušném Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle bydliště matky. Slouží k tomu předem daný tiskopis. Vyplněnou žádost můžete na příslušný ÚP ČR podat elektronicky (s ověřeným elektronickým podpisem), osobně na podatelně, poslat poštou nebo přes datovou schránku. Vždy je třeba podat žádost na adresu vašeho příslušného ÚP ČR.

 • Kdo může žádat o porodné?

  O porodné může žádat matka, otec (v případě úmrtí matky), i osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů.

 • Kdy se vyplácí porodné?

  Porodné je jednorázová dávka, která se vyplácí nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce od data rozhodnutí o nároku na porodné.