Kalkulačka výživného

Výpočet výživného

Dítě 1

dní

Dítě 2

dní

Pomohla vám tato kalkulačka?

Výpočet alimentů zohledňuje mnoho faktorů, které vedou k určení částky. Kalkulačka výživného spočítá, na jakou částku by zhruba mohlo mít vaše dítě nárok. Proč zhruba? Částka je orientační. Výpočet alimentů je celkem obšírná záležitost, která pro výpočet zohledňuje více proměnných - podíl času rodičů na osobní péči o dítě, příjmy obou rodičů, zkoumá se i možnost, jakou má rodič možnost výdělku vzhledem ke své situaci, majetkové poměry a životní standard rodičů, odůvodněné potřeby dítěte a další okolnosti.

Rodiče se na výši výživného (alimentů) mohou samozřejmě dohodnout. Pokud tato dohoda není dodržována nebo akceptována jednou stranou, o výši výživného (alimentů) musí rozhodnout soud.

  • Jak se počítá výše alimentů?

    Výši výživného na dítě (alimentů), je vhodné spočítat pomocí kalkulačky pro výpočet alimentů, jelikož se zde zohledňuje více faktorů. Výpočet samotný zohledňuje:

    • věk - neboli životní etapu dítěte - toto lze vyčíst z Doporučující tabulky, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Důležitá je životní etapa dítěte, věk je v tomto případě orientační. Takže například pokud je dítěti 16 let, ale z důvodu odkladu stále navštěvuje základní školu, patří do skupiny II. stupeň ZŠ,
    • počet vyživovacích povinností rodiče - zde se zohledňují další vyživovací povinnosti rodiče, které má vůči všem svým nezaopatřeným dětem,
    • čistý příjem rodiče na kterého se vztahuje vyživovací povinnost,
    • míru péče a styku s dítětem - tímto se myslí soustavná a pravidelná péče o dítě, která zahrnuje obživu dítěte, nákup oblečení, placení kroužku a další.

    Konečné rozhodnutí o výši výživného závisí vždy na rozhodnutí příslušného soudu.

  • Doporučují tabulka

    Etapa Věk dítěte (zpravidla) Podíl výživného na příjmu povinného
    1 vyživovací povinnost 2 vyživovací povinnosti 3 vyživovací povinnosti 4 vyživovací povinnosti
    Předškolní věk 0–5 let 14 % 12 % 10 % 8 %
    I. stupeň ZŠ 6–10 let 16 % 14 % 12 % 10 %
    II. stupeň ZŠ
    (nižší stupeň víceletého gymnázia)
    11–15 let 16 % 14 % 12 % 10 %
    SŠ a vyšší vzdělávání 16 a více let 20 % 18 % 16 % 14 %
    Kontrolní částka Pevná spodní hranice 66 % z příjmu nebo pevná spodní hranice (vyšší částka) 55 % z příjmu nebo pevná spodní hranice (podle toho, která částka je vyšší) 50 % z příjmu nebo pevná spodní hranice (vyšší částka)

    Manuál k použití tabulky a vysvětlení pojmů se dají spolu s mnoha dalšími užitečnými informacemi najít na speciálním webu ministerstva spravedlnosti, věnovaném výživnému.

  • Kdo určí výši alimentů?

    Na výši výživného na dítě se mohou rodiče dohodnout, nebo ji určí soud.
    Dohoda o výši alimentů mezi rodiči, pokud nebyli sezdáni, může být ústní nebo písemná. U ústní dohody ovšem pozor, po nějaké době mohou začít vznikat mezi rodiči spory, jak dohoda přesně zněla, proto je vždy lepší mít takovou dohodu písemně. Pokud se jedná o manželé, dohodu mohou uzavřít také, ale je součástí rozvodového řízení a musí ji schválit příslušný soud. V případě, že jeden z manželů s částkou nesouhlasí, musí podat žádost o výši výživného k příslušnému soudu (návrh se podává k okresnímu soudu podle místa bydliště toho rodiče, který má výživné platit).

  • Kdy končí povinnost platit alimenty?

    Povinnost platit výživné končí v tu chvíli, kdy je vyživovaný schopen sám se živit. Rodič platí výživné i na dítě starší 18let, tj. zletilé dítě, zejména v případech, když dítě stále studuje. Tato skutečnost je zakotvena v ust. § 911 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.

  • Kdo má vyživovací povinnost na dítě?

    Výživné na děti se týká obou rodičů a tuto povinnost mají tedy oba. Dokud žijete všichni ve společné domácnosti, není co řešit. V případě, že dítě zůstane jen s jedním z rodičů, druhý rodič má povinnost platit výživné na dítě.

  • Kdy a jak můžu zažádat o zvýšení alimentů?

    O zvýšení alimentů můžete žádat v případě, že došlo ke změně poměrů v životě rodiny nebo vašeho dítěte. Jde o to, že se vám například zvýšily náklady nebo klesly příjmy a výše alimentů již nestačí. Typickým příkladem je další volnočasová aktivita dítěte, nástup do školy/školky, případně ztráta zaměstnání nebo dočasná pracovní neschopnost, …. Jak žádat? Napište žádost o zvýšení výživného a přidejte k ní veškerá potvrzení, na základě kterých žádáte o zvýšení výživného. Může to být například potvrzení o zaplacení nové volnočasové aktivity, doklad o nástupu dítěte do školy/školky, atp.), žádost o zvýšení alimentů a vše podejte k soudu - vždy žádost podávejte k soudu, který vydal přecházející rozsudek o výživném.

  • Co mám dělat, když neplatí alimenty?

    Jedná li se o opakované neplacení po předchozím upozornění, je na místě podat trestní oznámení nebo návrh na exekuci. Pokud byl podán návrh na exekuci, můžete si požádat o náhradní výživné, které od roku 2021 vyplácí stát. Žádost je možné podat na příslušném úřadu práce.

  • Kdy má manželka nárok na výživné?

    Manželé mají mít ze zákona stejnou životní úroveň. Pokud žijete společně a máte společný účet, vše je v pořádku. Nárok na vyživovací povinnost vám vzniká v případě, že jako manželé žijete v oddělených domácnostech, máte oddělené účty a manžel na nic nepřispívá. Zde je ale nutné rozlišovat, zda jde ještě o manžela nebo o bývalého manžela.